Zamišljate li idiličnu sliku kokošaka koje slobodno kljucaju po zelenoj travi? Iako je to blizu istine, život na organskoj farmi jaja je mnogo više od toga. U ovom postu otkrivamo kako zaista izgleda uzgoj organskih kokošaka.
Dan u Životu Organske Kokoške:
- Jutro: Dan počinje izlaskom sunca. Kokoške se bude, izlaze iz kokošinjca i počinju da istražuju ograđeni otvoreni prostor. Čeprkanje, kljucanje, kupanje u prašini – sve su to prirodna ponašanja koja su im omogućena.
- Ishrana: Hrana je organska, što znači da je uzgojena bez sintetičkih pesticida, herbicida i GMO-a. Često se sastoji od žitarica, mahunarki, semenki i dodataka kao što su kalcijum za čvrste ljuske jaja. Ponekad im se daju i sveže voće i povrće kao poslastica!
- Socijalizacija: Kokoške su društvene životinje. Na organskim farmama imaju dovoljno prostora da se kreću i interaguju sa drugim kokoškama, formirajući hijerarhiju i “kokošja prijateljstva”.
- Gnežđenje: Kada dođe vreme za nošenje jaja, kokoške imaju pristup udobnim, tamnim gnezdima ispunjenim slamom ili piljevinom.
- Veče: Predveče se kokoške vraćaju u kokošinjac, koji ih štiti od predatora i lošeg vremena. Kokošinjac mora biti dovoljno prostran, čist i dobro provetren.
Izazovi Organskog Uzgoja:
- Predatori: Lisice, jastrebovi i druge grabljivice predstavljaju stalnu pretnju. Organski uzgajivači moraju koristiti prirodne metode zaštite, kao što su ograde, psi čuvari i skloništa.
- Bolesti: Preventiva je ključna. Dobra higijena, kvalitetna ishrana i dovoljno prostora pomažu u održavanju zdravlja kokošaka.
- Vremenski Uslovi: Ekstremne temperature, kiša i sneg mogu uticati na proizvodnju jaja i dobrobit kokošaka.
- Stroga Pravila: Organski standardi su rigorozni i zahtevaju pažljivo planiranje i vođenje evidencije.
Zaključak:Organska farma jaja je mesto gde se poštuju prirodne potrebe kokošaka. Iako je to zahtevniji i skuplji način proizvodnje, rezultat su jaja od srećnijih i zdravijih kokošaka.